Tajne tibetanske medicine
Kada se običnom evropskom a samim tim i našem čoveku pomene Tibet, prva pomisao su Himalaji i da je jako hladno. Za one bolje upućene, koji su upoznati sa budizmom i kulturom naroda koji živi na Tibetu, pomisao ja na glavni grad Lasu i na hramove koji se nalaze visoko, na nekoliko hiljada metara, u planinskom masivu Himalaja.
Himalaji su bili prirodna prepreka za sve znatiželjnike kao i za neprijatelje. Tako da se kultura a samim tim i medicina razvijala samostalno i dosta specifično. Tradicionalna tibetanska medicina, uporedo sa kineskom i indijskom Ajurvedom, čini jedan od tri osnovna medicinska sistema Istoka.
Njeni koreni sežu u daleku prošlost, prvi zapis javlja se 1900. godine pre nove ere. Tibetanska medicina je jedinstven holistički sistem profilaktike i lečenja. Njen cilj je da donosi korist svim ljudima, na način da podrži ravnotežu celokupnog fiziološkog sistema našeg organizma i da živimo zdrav život, život bez bolesti. A u slučaju bolesti da dodjemo do potpunog izlečenja.
Tibetanska medicina uključuje opširno poznavanje medota dijagnostike, anatomije, fiziologije, embriologije, energetike organizma, patologije, psihijatrije, dietologije, pravilnog načina života, lekovitih sredstava, spoljašnjih procedura, a takodje i terapiju zvukom (lekovite mantre).
Arsenal za očuvanje zdravlja kao i za lečenje obolelog organizma je izuzetno bogat i sastoji se od visokoefektivnih prirodnih sredstava i proceduri. U to spadaju različite vrste masaža, progrevanja, komprese, refleksoterapija, akupunktura.
Tibetanska medicina predlaže svakoj osobi da živi harmoničan i zdrav život u balansu sa svetom koji je okružuje, a takodje i intelektualni i duhovni razvitak.
U procesu pripreme tibetanskih lekova koriste se isključivo prirodne supstance (sakupljene u prirodi) kao što je lekovito bilje, minerali, a ponekad i delovi životinja (npr. rog jelena ). Za izradu lekova koristi se preko tri hiljade lekovitih trava. Svaka biljka se tretira na poseban način, kuvanje, sagorevanje i slično. Svaki lek sadrži u sebi od 5 do 250 različitog lekovitog bilja, minerala. Sve te biljke sakupljaju monasi i seljaci koji žive u okolini pojedinih manastira. Samo bilje se obradjuje u za to posebnim manastirskim jedinicama i mnogi postupci predstavljaju tajnu. U toku izrade pojedinih lekova monasi čitaju molitve, kako bi dali lekovima jače dejstvo.
Po prvi put možete se i vi poštovani čitaoci upoznati sa tibetanskom medicinom. Doktor tibetanske medicine boraviće u Srbiji u drugoj polovini septembra, dok u Holističku akademiju Maya dolazi 3. oktobra.
Kod nas dolazi doktor tibetanske medicine Aleksander Panašenko. Živi u radi u Kijevu, Ukrajina. Tibetansku medicinu je studirao u Nepalu i Indiji. U Srbiju je dolazio dva puta. U lečenju koristi originalne tibetanske lekove napravljene od strane tibetanskih monaha u manastirima smeštenim na obroncima Himalaja, sever Indije.
Sva obaveštenja možete dobiti na telefon 064/1814574